Post

5 kroków do zakupu odpowiedniego obuwia szkolnego

Zakup odpowiedniego obuwia szkolnego może być jedną z najbardziej stresujących części czasu back-to-school.

Wybór odpowiedniego stylu, odpowiedniego dopasowania i odpowiedniego obuwia, aby zadowolić szkolny dress code sprawia, że jest to trudne, delikatnie mówiąc.

Zanim dziecko osiągnie 12 lat, jego stopy osiągną około 90 procent swojej dorosłej długości. Te pierwsze 12 lat są kluczowe dla rozwoju stóp i są powodem, dla którego podiatrzy starają się zapobiegać problemom ze stopami już od wczesnego dzieciństwa.

Dobrze dopasowane obuwie jest niezbędne dla szybko rosnących stóp dziecka; dzieci, które stale noszą niewłaściwe obuwie, mogą pogłębiać odziedziczone problemy ze stopami i cierpieć na deformacje stóp i palców, które mogą trwać przez całe życie.

Wybór odpowiedniego obuwia może jednak zapobiec powstawaniu takich problemów jak palce młotkowate, bułeczki, zgrubienia, wrastające paznokcie, obtłuczone paznokcie, pęcherze, nagniotki i zapalenie kaletki.

Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci wybrać odpowiednie buty dla Twojego dziecka.

1. Sprawdź szkolny dress code

Zanim zaczniesz cokolwiek kupować, a nawet patrzeć na buty, sprawdź w szkolnym dress code, jaki typ butów jest dopuszczalny, jaki kolor preferują i czy potrzebujesz więcej niż jedną parę.

2. Zastanów się, jaki styl jest najbardziej odpowiedni

Jeśli myślałeś, że solidne, standardowe, czarne, skórzane buty szkolne są najlepsze, możesz się mylić. Te grube, ciężkie buty mogą przeszkadzać stopom dziecka w rozwijaniu równowagi i siły potrzebnych w późniejszym życiu - mogą również stanowić zagrożenie potknięciem. Jeśli szkoła Twojego dziecka wymaga czarnych, skórzanych butów do szkoły, zdecyduj się na bardziej lekkie, elastyczne buty, bez dużego obcasa, który jest zwykle widoczny w tych solidnych butach szkolnych. Obcas nie powinien mieć więcej niż 2 cm wysokości. Jeśli to możliwe, kup buty w stylu sportowym, które są lżejsze i bardziej naturalne do chodzenia.

Możesz kupić buty sznurowane, zapinane lub na rzepy. Dla młodszych dzieci, które mogą nie mieć umiejętności motorycznych do wiązania sznurowadeł, rzepy lub klamry mogą być dobrym rozwiązaniem (i oszczędzają nauczycielom konieczności ciągłego wiązania 25 par butów). Jednak posiadanie butów sznurowanych daje Ci możliwość nauczenia dziecka wiązania sznurowadeł, kiedy jest na to gotowe.

3. Wybierz odpowiedni rozmiar

Najważniejsze jest, aby buty, które kupujesz, były odpowiednio dopasowane. Nie ma sensu kupować drogich, podtrzymujących butów, jeśli nie będą one podtrzymywać odpowiednich części stopy dziecka. Buty szkolne muszą być wystarczająco ciasne, aby nie zsuwały się ze stopy dziecka, ale na tyle luźne, aby zapewnić swobodę ruchów podczas chodzenia. Upewnij się, że buty są elastyczne na podbiciu, ale nie zginają się ani nie skręcają w okolicy łuku. Szukaj również butów z dobrą, amortyzującą podeszwą środkową.

Możesz udać się do profesjonalnego montera w sklepie obuwniczym, aby zmierzył stopy Twojego dziecka i dobrał odpowiednie buty. Jeśli kusi Cię, aby kupić buty trochę za duże, aby dziecko mogło w nie wrosnąć, nie rób tego. Jeśli buty są za duże, może to spowodować niezdarność i doprowadzić do obrażeń, jeśli dziecko się przewróci lub skręci kostkę.

Gdy przymierzasz buty, oto kilka rzeczy, na które należy zwrócić uwagę, aby zdecydować, które buty są odpowiednie do szkoły.

 • Pomiędzy czubkiem buta a czubkiem najdłuższego palca Twojego dziecka jest przestrzeń około pół cala. To zapewnia, że palce Twojego dziecka nie będą zgniecione podczas noszenia butów każdego dnia, i pozwala na trochę miejsca na nieunikniony wzrost w ciągu roku.
 • Twoje dziecko powinno mieć możliwość swobodnego poruszania palcami, ale nie resztą stopy.
 • Pięta powinna być wygodnie utrzymywana na miejscu, aby nie ślizgała się podczas chodzenia.
 • But jest trzymany razem za pomocą szwów, a nie kleju, ponieważ szwy będą trwalsze zanim się rozejdą.
 • But nie powinien w żaden sposób kopać ani ocierać kostki.
 • Wypróbuj kilka par, aby zobaczyć, które z nich są najlepsze dla Twojego dziecka, a następnie podejmij decyzję.
 • Co najważniejsze, obserwuj, czy Twoje dziecko chodzi w butach naturalnie i słuchaj, jak się w nich czuje. Buty nigdy nie powinny wpływać na ich naturalny chód, gdyż może to spowodować późniejsze problemy. Jeśli dziecko skarży się na ból lub potyka się podczas chodzenia, to nie są to buty dla niego.

4. Nie kupuj za wcześnie, ani za późno!

Najlepszy czas, aby wyjść i kupić buty jest na początku stycznia. Czekanie do ostatniej chwili może wydawać się dobrym pomysłem, aby Twoje dzieci nie wyrosły z butów do czasu rozpoczęcia szkoły, ale wszyscy inni też tak myślą. Sklepy będą tak zatłoczone rodzicami kupującymi buty szkolne, że może minąć wiele godzin, zanim zobaczy Cię monter, lub nawet ktoś dobierze Ci odpowiedni rozmiar, jeśli już go znasz.

Na domiar tego, rozmiary i style, których szukasz, mogą być całkowicie wyprzedane do tego czasu. W związku z tym, że w tym roku nie ma możliwości, aby w tym czasie nie było żadnych problemów z przyzwyczajeniem się do butów, nie ma możliwości, aby w tym czasie nie było żadnych problemów z przyzwyczajeniem się do butów. Jeśli nie masz pewności, że w danym sklepie są dostępne w każdej chwili, zadzwoń do nich i potwierdź, że mają to, czego szukasz, zanim wyruszysz w drogę.

5. Zapoznaj się z poniższymi ogólnymi radami i wskazówkami

 • Unikaj butów z dużą ilością materiałów syntetycznych, ponieważ mogą one wytwarzać gorące, wilgotne środowisko, które jest doskonałą pożywką dla bakterii i grzybów mogących prowadzić do grzybicy, zainfekowanych paznokci i nieprzyjemnego zapachu stóp.
 • Jeśli but Twojego dziecka wygląda lub wydaje się ciasny, albo stracił część swojego wsparcia dla łuku, czas na nową parę butów. Jeśli Twoje dziecko ma gwałtowny wzrost, możesz być zmuszona do częstszego kupowania butów.
 • Ponieważ stopy starszych dzieci nie rosną tak szybko, buty muszą być na tyle dobre, aby wytrzymały tak długo, jak długo dziecko będzie mogło się w nich zmieścić. Musisz również wziąć pod uwagę poziom aktywności Twojego dziecka, na przykład jeśli chodzi ono do szkoły pieszo lub używa swoich butów do zajęć pozaszkolnych, być może będziesz musiał kupować nowe buty co sześć miesięcy.
 • Wybór odpowiednich butów szkolnych jest istotną częścią rutyny powrotu do szkoły. Ważne jest, aby upewnić się, że dokonujesz właściwych wyborów w kwestii butów, ponieważ to stopa Twojego dziecka zapłaci cenę, jeśli nie będą one po prostu odpowiednie.