Post

Jak kupować etyczne i zrównoważone ubrania dla dzieci?

Chcesz kupować ubrania dla dzieci które są lepsze dla środowiska ale no wiesz jak zacząć? Martwisz się, że ubrania, w które wkładasz swoje dzieci, nie zostały wykonane uczciwie, ale nie jesteś pewien, czego szukać, by kupować lepiej?

Kiedy zaczęłam robić ubrania dla dzieci w 2015 roku, zrobiłam to, bo chciałam mieć ładne nadruki i wygodne stroje dla własnych dzieci. Wiedziałam o bawełnie organicznej i jej zaletach, a w głębi duszy wiedziałam, że jeśli coś było naprawdę tanie, to było zbyt dobre, by mogło być prawdziwe.

Ale im więcej szukałam lepszych opcji tym bardziej to wszystko stawało się zagmatwane.

Sprzedawcy detaliczni i marki, które uważamy za część ruchu fast fashion, mogą mieć na swoich stronach internetowych asortyment organiczny lub politykę społecznej odpowiedzialności biznesu. Może być naprawdę trudno stwierdzić, czy coś jest naprawdę etyczne, czy też jest to, że tak powiem, naciąganie wełny na nasze oczy.

Do tego dochodzą ostatnie nagłówki, że wielu detalistów nie zapłaciło swoim dostawcom w czasie pandemii wirusa Covid-19. W jednym z artykułów czytamy, ż e Bloomberg donosi, ż e w około 1089 fabrykach odzież owych w Bangladeszu anulowano zamówienia o wartości około 1,5 miliarda dolarów z powodu wybuchu epidemii koronawirusa. Fundacja AWAJ twierdzi, że wiele fabryk w Bangladeszu zostało zamkniętych na czas nieokreślony. Niektórzy pracownicy otrzymali mniej niż miesięczną pensję jako odprawę, a wielu innych nie dostało nic.

Ostatnio pojawiły się doniesienia, że fabryki BooHoo w Leicester płaciły pracownikom zaledwie 3,50 funta za godzinę - co oznacza, że nie możemy nawet zakładać, że ubrania z metką "made in UK" zostały wyprodukowane uczciwie.

Z tym wszystkim, co się dzieje, może być naprawdę trudno wiedzieć, czy ubrania dla dzieci, które kupujesz, są naprawdę etyczne i zrównoważone, prawda?

Chcę Cię zapewnić, że robienie dobrych zakupów ubrań dla Twojego dziecka nie jest zadaniem niemożliwym do wykonania. Owszem, wymaga to trochę czasu, ale kiedy już wiesz, gdzie szukać i zaczniesz stosować tę zasadę w praktyce, jest to naprawdę wykonalne - obiecuję!

Ten artykuł ma na celu pomóc Ci zrozumieć, dlaczego samo posiadanie zasad na stronie internetowej marki nie czyni z niej etycznego sprzedawcy i na wszystkie inne sposoby, które możesz zmienić, kupując ubrania dla dzieci.

Określenie swoich priorytetów

Istnieje co najmniej 8 głównych kwestii, które etyczne i zrównoważone marki powinny rozważyć przy podejmowaniu decyzji o wartościach swojej marki. A jeśli wiesz, co to jest, możesz zdecydować, co jest ważne dla Ciebie.

Są to:

  • Zmiany klimatu.
  • Stres wodny - 1,1 miliarda ludzi na świecie nie ma dostępu do czystej wody, a mimo to przemysł modowy zużywa wodę przy uprawie włókien, takich jak bawełna, w procesie produkcji i pielęgnacji odzieży.
  • Niebezpieczne chemikalia i zanieczyszczenia - przemysł odzieżowy jest jednym z największych użytkowników chemikaliów, co bezpośrednio przekłada się na jego odpowiedzialność za duże zanieczyszczenie wody i powietrza.
  • Użytkowanie ziemi i bioróżnorodność - bioróżnorodność jest podstawą zdrowej planety. Czy wiesz, że moda może być bezpośrednio powiązana z utratą siedlisk? Obszary drzew i lasów zostały wycięte pod uprawę bawełny i włókien celulozowych wytwarzanych z drewna.
  • Zmniejszające się zasoby - moda w dużym stopniu opiera się na paliwach kopalnych, począwszy od produkcji i wytwarzania, a skończywszy na transporcie. Wzrost szybszych i tańszych technik produkcji przyczynia się również do szybkiego zanikania umiejętności i rzemiosła ręcznego z całego świata.
  • Konsumpcja i marnotrawstwo - produkcja odzieży podwoiła się od 2000 roku, a mimo to przechowujemy nasze ubrania o połowę krócej niż wtedy. Zdecydowana większość wyrzucanych ubrań trafia na wysypiska śmieci, a tylko 20% jest ponownie wykorzystywana lub poddawana recyklingowi.
  • Współczesne niewolnictwo - poprzez przymusową pracę, handel ludźmi i wykorzystywanie dzieci, współczesne niewolnictwo nadal istnieje. Przy braku przejrzystości w całej branży, 77% firm działających w Wielkiej Brytanii uważa, że współczesne niewolnictwo może istnieć gdzieś w ich łańcuchach dostaw.
  • Dobre samopoczucie - szybkie tempo przemysłu odzieżowego zagraża dobru pracowników, społeczności, osób noszących ubrania, zwierząt i środowiska.

Nie ma nic złego w tym, że kupując ubrania dla swoich dzieci, bierzemy pod uwagę tylko kilka z tych obszarów. Ale im więcej wiesz o tych kwestiach, tym lepiej możesz wybrać to, co jest dla Ciebie ważne.

Wybierz swoje materiały i tkaniny

Jeżeli ty chcesz wybierać eco-friendly odzież then ty potrzebujesz upewniał się że ty wybierasz odzież robić od tkanin które mają pozytywny wpływ na planecie.

Organiczna bawełna jest jednym z najbardziej popularnych zrównoważonych i przyjaznych dla środowiska tkanin. Jest lepsza niż zwykła bawełna i ładunki lepsze niż tkaniny syntetyczne, które wykorzystują paliwa kopalne i chemikalia w ich produkcji, ale nadal zużywa więcej wody w produkcji niż inne naturalne włókna.

Tkaniny takie jak len, konopie, jedwab, a nawet bambus są o wiele bardziej zrównoważone niż bawełna, ponieważ nie zużywają dużo wody do ich produkcji.