Post

Jak ubrać dzieci na dwór?

Wygodne dziecko na dworze to szczęśliwe dziecko na dworze. Jednym z kluczy do utrzymania ich w komforcie jest upewnienie się, że są ubrane odpowiednio do warunków. Ale wiedza, jak ubrać dziecko na zewnątrz, gdzie pogoda może szybko zmienić się z gorącej i słonecznej na zimną i mokrą, nie zawsze jest prosta, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że dziecko może nie być w stanie powiedzieć, czy jest mu gorąco czy zimno. Istnieją jednak pewne wskazówki i porady, które powinny pomóc Twojemu dziecku w przygotowaniu się do udanego pobytu na świeżym powietrzu. (Aha, i przekąski. Nie zapomnij o przekąskach).

Wybieraj tkaniny syntetyczne lub wełniane

Na zwykłą wycieczkę w przyjemny, suchy letni dzień, bawełniana odzież może być w porządku. Jednak w przypadku aktywnych przygód lub gdy prognozy przewidują deszcz i/lub niskie temperatury, lepiej ubierać dzieci w odzież wykonaną z syntetyków lub wełny. Tkaniny te odprowadzają wilgoć i szybko schną, zapewniając dziecku większy komfort, gdy się spoci lub zmoknie od deszczu lub śniegu. Oto krótki przewodnik po popularnych tkaninach (aby dowiedzieć się więcej, zobacz nasz artykuł What to Wear Hiking):

Wełna: Podstawowa odzież wełniana może czasami swędzieć, ale rzeczy wełniane przeznaczone na zewnątrz często wykorzystują miękką, bardzo delikatną wełnę merynosów, która nie powoduje swędzenia, jest oddychająca, odprowadza wilgoć, szybko schnie i jest odporna na zapachy.

Syntetyki (poliester i nylon): Odzież wykonana z syntetyków, takich jak poliester i nylon, zazwyczaj dobrze odprowadza wilgoć i jest bardzo szybkoschnąca. Jest też zwykle bardziej przystępna cenowo niż wełna. Jednak syntetyki często zatrzymują zapachy bardziej niż wełna.

Bawełna: Bawełna jest wygodna przy skórze, ale zazwyczaj należy jej unikać w przypadku aktywnego spędzania czasu. Bardzo długo schnie i jest słabym izolatorem, więc jeśli zmoczysz się od potu lub deszczu, możesz drżeć przez wiele godzin.

Ubieraj dzieci warstwowo

Twoje dzieci mogą skorzystać z tej samej strategii outdoorowej, którą Ty stosujesz - mieszania i dopasowywania warstw, aby dostosować się do zmieniających się warunków. Mówiąc prościej, zakładaj kolejne warstwy, gdy dziecku jest zimno, i zrzucaj je, gdy się rozgrzeje. Więcej o warstwach dowiesz się z naszego artykułu "Podstawy ubierania warstwowego", ale oto jego główne założenia:

 • Noś warstwę podstawową. Jest to warstwa bielizny, która odprowadza pot z powierzchni skóry. W zimnych warunkach warstwa ta może być syntetyczną lub wełnianą, odprowadzającą wilgoć warstwą spodnią, która zapewnia ciepło i utrzymuje skórę suchą. W ciepłe dni warstwę podstawową może stanowić syntetyczna lub wełniana bielizna i koszulka.
 • Noś warstwę środkową. Ta warstwa zatrzymuje ciepło ciała, chroniąc przed zimnem. Takie rzeczy jak kurtki z polaru i ocieplane kurtki puchowe są typowymi warstwami środkowymi. Ogólnie rzecz biorąc, grubsza (lub bardziej puchata) oznacza więcej ciepła. To, jak ciepłą warstwę środkową zaplanujesz, zależy głównie od pogody, którą spodziewasz się napotkać.
 • Załóż warstwę zewnętrzną. Jest to warstwa, która zapewnia osłonę przed wiatrem, deszczem i śniegiem. Warstwa zewnętrzna jest bardzo ważna, ponieważ gdy wiatr i woda dostaną się do warstw środkowych i podstawowych, dziecko może być poważnie wychłodzone. Warstwa zewnętrzna, która jest nie tylko wodoodporna, ale również oddychająca, jest niezbędna do zapewnienia komfortu aktywnemu dziecku; nieoddychające warstwy zewnętrzne (takie jak poncho przeciwdeszczowe i plastikowe slickersy) mogą sprawić, że dziecko będzie mokre od wewnątrz, ponieważ wilgoć z potu nie będzie mogła się wydostać.
 • To, w co dokładnie Twoje dziecko powinno być ubrane na zewnątrz, zależy od wielu czynników, takich jak wiek, poziom aktywności, indywidualny metabolizm, temperatura zewnętrzna, prędkość wiatru i wiele innych. Poniższe przykłady dotyczą przeciętnego dziecka w wieku wystarczającym, by ruszyć na szlak o własnych siłach (uwaga na temat niemowląt: Niemowlęta nie poruszają się tak często jak starsze dzieci i dorośli, więc nie mogą wytwarzać tak dużo ciepła. Pamiętaj, aby wziąć to pod uwagę, ubierając je na przygody na świeżym powietrzu. Ogólnie rzecz biorąc, niemowlęta muszą mieć na sobie o jedną warstwę więcej niż Ty).

Warstwy na zimną pogodę dla dzieci:

 • średniej grubości poliestrowa lub wełniana długa bielizna górna i dolna
 • średniej grubości kurtka polarowa lub ocieplana (syntetyczna lub puchowa)
 • spodnie polarowe średniej grubości
 • Wodoodporna/oddychająca kurtka i spodnie przeciwdeszczowe (lub kurtka i spodnie przeciwśnieżne)

Warstwy odzieży przeciwdeszczowej dla dzieci:

 • Lekka poliestrowa lub wełniana długa bielizna górna i dolna
 • lekka kurtka z polaru
 • Syntetyczne spodnie turystyczne
 • Lekka wodoodporna/oddychająca kurtka i spodnie przeciwdeszczowe

Warstwy na gorącą pogodę dla dzieci:

 • Bielizna termoaktywna z materiału syntetycznego lub wełny merynosów i koszulka z krótkim rękawem
 • Odwracalne, szybkoschnące nylonowe spodnie turystyczne
 • Szybkoschnąca koszulka przeciwsłoneczna z długim rękawem i/lub lekka kurtka przeciwwiatrowa

Właściwe dopasowanie

Aby Twoje dzieci mogły uprawiać turystykę, biegać, wspinać się, skakać i dobrze się bawić na świeżym powietrzu, ważne jest, aby kupować ubrania, które dobrze na nie pasują. Niedopasowane ubrania mogą być niewygodne, a nawet niebezpieczne; nie chcesz przecież, aby Twoje maluchy potykały się o zbyt długie spodnie. Pierwszym krokiem w znalezieniu ubrań, które dobrze pasują jest zrozumienie tabel rozmiarów dla dzieci.

Kupuj pod kątem trwałości

Wysokiej jakości odzież dziecięca przeznaczona do użytku na świeżym powietrzu często ma wbudowane funkcje, które zapewniają jej długie użytkowanie. Obejmuje to takie rzeczy, jak wzmocnione siedzenia i kolana oraz wysokiej jakości tkaniny, które nie będą się łatwo rwać. Zakup trwałych produktów nie tylko gwarantuje, że sprzęt będzie nadążał za dzieckiem, dla którego go kupiłeś, ale także najprawdopodobniej będzie trwał wystarczająco długo, aby przekazać go rodzeństwu, sprzedać lub podarować.

Bądź oszczędny

Marki outdoorowe rozumieją, że nie możesz sobie pozwolić na kupowanie dziecku co sezon najdroższych technologii, takich jak kurtki puchowe z wypełnieniem 900 czy kurtki z membraną Gore-Tex®, więc pomagają w tej sprawie, stosując wysokiej jakości, niemarkowe technologie, które doskonale się sprawdzają. Oto kilka wskazówek dotyczących budżetu, które możesz zastosować:

 • Poluj na ubrania z drugiej ręki. Rodzeństwo, dalsza rodzina, przyjaciele i sąsiedzi to uczciwa gra. Poszukaj również w sklepach wysyłkowych lub u sprzedawców internetowych. Nawet zaoszczędzenie kilku dolarów na czapce czy rękawiczkach może pomóc.
 • Wykorzystaj inne ubrania w podwójnym celu. Syntetyczna piżama może służyć jako warstwa podstawowa; grube wełniane skarpety mogą służyć jako surowe rękawice dla niemowląt lub małych dzieci; stary polar można pociąć, aby użyć go jako osłony na szyję.
 • Zwróć uwagę na elementy, które pomagają utrzymać sprzęt. Przykładem mogą być smycze do rękawic, które przypinają rękawice do rękawa kurtki. A wbudowane etykiety identyfikacyjne to cecha, która może oszczędzić Ci bezowocnej wycieczki do szafy rzeczy znalezionych w szkole lub przedszkolu. (Dodaj swoje własne, jeśli ubranie nie ma ich w zestawie).

Kupuj ubrania, które łatwo się zakłada

Ubieranie energicznego dziecka, które nie może się doczekać wyjścia na dwór, może być trudne. Kupując ubrania dla dzieci, szukaj cech, które ułatwiają ich zakładanie. Takie rzeczy, jak elastyczne mankiety, talie i obszycia, pomagają uszczelnić ciepło, ale nie wymagają od Ciebie kłopotliwego regulowania zapięć w talii lub zakładania mankietów. W przypadku niemowląt i małych dzieci w pieluszkach należy również zwrócić uwagę na łatwość dostępu do pieluszki. Pomocne będą ubrania ze strategicznie rozmieszczonymi zatrzaskami i/lub zamkami błyskawicznymi.

Dobierz odpowiednie obuwie

Na wędrówki maluchy nie potrzebują butów (trampki będą w sam raz), ale zabierz ze sobą dodatkowe skarpetki, w które będą mogły się przebrać w razie kałuż. Starsze dzieci mogą jednak naprawdę skorzystać z dobrej jakości butów turystycznych lub trzewików. Pomyśl o tym, jak wiele uderzeń dziecko może zrobić podczas trompingu na szlaku, goniąc przyjaciół i skacząc ze skał. Dobra para butów turystycznych zapewni im wsparcie i przyczepność, której potrzebują. I nie będzie to tylko para zmniejszonych butów dla dorosłych; będą one zbudowane specjalnie dla anatomii małych stóp. Na zimną pogodę znajdź parę ciepłych butów śniegowych, które zapewnią przytulność palcom Twoich dzieci.

Zwróć uwagę na cechy śniegowe

Spodnie i kurtki śniegowe dla małych snowboardzistów mają te same cechy, co sprzęt dla dorosłych: śnieżne getry, wzmocnione mankiety, uchwyty na karnety i wiele innych. Do okazjonalnych zjazdów na sankach lub śnieżnych kul, standardowa ocieplana odzież wierzchnia powinna wystarczyć.

Dodatki na kończyny

Nie zapomnij o najważniejszych rzeczach, takich jak rękawiczki, mitenki, czapki i ciepłe skarpety, zwłaszcza w zimne dni.