Post

"Kochanie, na dworze jest zimno!" 9 wskazówek dotyczących ubierania dzieci na zimę

Młodsze dzieci są bardziej podatne na zimno z prostego powodu: Ich mniejsze ciała szybko tracą ciepło. Młodsze dzieci są również mniej prawdopodobne, że zdają sobie sprawę, że jest im zimno, co oznacza, że zadanie utrzymania ich w cieple (i poznania znaków, że czas wejść do środka) spada na nas, rodziców.

Ponadto, ubieranie niemowląt i dzieci na zimę to prawdziwa sztuka. Nasze wskazówki dotyczące zimowego ubioru sprawią, że nie będzie im za gorąco, nie za zimno, ale w sam raz - niezależnie od tego, czy wybierają się na przejażdżkę wózkiem, do parku, czy na wycieczkę z Tobą do sklepu.

1. Zimowe ubieranie warstwowe to najlepszy sposób

Amerykańska Akademia Pediatrii podaje następującą zasadę dotyczącą ubierania się w zimie: Ubieraj niemowlęta i dzieci w jedną warstwę odzieży więcej niż osoba dorosła w tych samych warunkach. Dlaczego? Kieszenie powietrzne pomiędzy warstwami odzieży pomagają zatrzymać ciepło. Warstwy pozwalają również dzieciom na zdjęcie kurtki lub swetra, gdy na przykład jesteście w drodze, zamiast wybierać między przegrzaniem a zamarznięciem. (Innymi słowy, nie zakładaj parki na piżamę!).

2.  Ale nie za dużo warstw...

Patrz zasada kciuka powyżej. Zakładanie dziecku zbyt wielu warstw odzieży wierzchniej może w rzeczywistości sprawić, że będzie mu chłodniej. Dzieje się tak dlatego, że nadmiar warstw może spowodować, że dziecko się spoci, co sprawi, że jego ubranie stanie się mokre, a zimno i wiatr obniżą jego temperaturę.

3. Naucz się układania warstw

Istnieją trzy podstawowe warstwy, które powinieneś znać - i materiały, które są dobre dla każdej z nich. Chociaż może się to wydawać przytłaczające, jeśli nie jesteś, powiedzmy, alpinistą, nie jest to tak trudne, jak się wydaje. Oto podstawy, które musisz znać:

Warstwy podstawowe (warstwa tuż przy skórze dziecka)

  • Co robi: odprowadza wilgoć
  • Materiały, których należy szukać: wełna lub tkaniny syntetyczne, takie jak poliester
  • Właściwe dopasowanie: przylegająca

Warstwy pośrednie (nakładane na warstwę podstawową)

  • Jakie ma właściwości: izoluje
  • Materiały, których należy szukać: wełna, puch lub polar
  • Właściwe dopasowanie: blisko ciała, bez ograniczania ruchów

Warstwa zewnętrzna

  • Jakie ma właściwości: chroni dziecko przed deszczem, śniegiem i wiatrem
  • Materiały, których należy szukać: wodoodporna kurtka lub powłoka; odzież wierzchnia, która jest również oddychająca (np. wykonana z materiału Gore-Tex) jest kluczowa, jeśli dziecko będzie aktywne fizycznie
  • Odpowiedni krój: pozwala na swobodę ruchów i ma dużo miejsca na warstwy

4. Zrezygnuj z bawełny

Wiesz, że dżinsy i bawełniane spodnie wchłaniają deszcz i śnieg, ale nawet w zimnych i suchych warunkach bawełna wchłania pot. A mokra bawełna + zimna pogoda=bardzo zimne dzieci. Jeśli na dworze jest zimno, najlepiej całkowicie unikać bawełny.

Mając do wyboru tak wiele sportowych i super słodkich opcji z polaru, rezygnacja z bawełny nie powinna być problemem.

5. Palce u rąk, nóg i twarzy potrzebują dodatkowej troski

Głowa, twarz, uszy, dłonie i stopy dziecka są najbardziej narażone na działanie zimna i odmrożenia. Odmrożenie jest jakby zimową wersją poparzenia: Uszkadza skórę i zazwyczaj powoduje drętwienie. Skóra dzieci jest szczególnie wrażliwa na zimno, więc uważnie obserwuj ich kończyny. Ciężkie, nieprzemakalne skarpety, nieprzemakalne buty, nieprzemakalne rękawiczki, szalik i czapka są kluczem do utrzymania ciepła w zimne dni. W przypadku bardzo zimnej pogody (mówimy do ciebie, Buffalo!), nauszniki i maski na twarz zapewniają dodatkową ochronę.

6. Upewnij się, że ubrania (nadal) pasują

Choć kuszące jest wciśnięcie paluszków w zeszłoroczne buty, stopy potrzebują miejsca, by się poruszać. Zbyt ciasne buty i kurtki mogą ograniczać krążenie, przyczyniając się do wychłodzenia kończyn.

7. Spakuj suchy worek

Jak pewnie już wiesz, zawsze dobrze jest mieć pod ręką dodatkowe ubrania dla dzieci, ale zimą są one niezbędne. Jedno radosne chlapnięcie w kałuży lub jedna mokra (lub zgubiona) mitenka i nie tylko dzień zabawy może być skończony, ale możesz też narazić swoje dzieci na chorobę mrozową. Spakuj zestaw awaryjny na zimne ubrania, zawierający dodatkowe rękawiczki, skarpetki, spodnie i koszulki.

8. Wiedz, kiedy wejść do środka

Odmrożenie zaczyna się jako odmrożenie skóry - czerwonej i łaskoczącej, która została wystawiona na działanie zimnego powietrza lub śniegu. Jeśli zauważysz odmrożenia na policzkach, palcach lub gdziekolwiek indziej - lub jeśli dziecku zaczną szczękać zęby - zdecydowanie nadszedł czas, aby udać się w ciepłe miejsce.