Post

Maska w górę! Wskazówki, jak sprawić, by dzieci czuły się bardziej komfortowo w maskach, z podziałem na wiek

Maski są jednym z najlepszych sposobów zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Ale nawet jeśli Twoje dziecko wie, że powinno nosić maskę w miejscach publicznych, może to wymagać trochę praktyki - i pozytywnego wzmocnienia - aby weszło w ten nawyk. Specjalista ds. życia dzieci, Kathryn Robbins, MS, CCLS, dołącza do bloga z poradami.

Wybierz, co będzie działać najlepiej dla Twojego dziecka w oparciu o jego wiek, poziom rozwoju i inne czynniki.

0-2 lata: Skup się na normalizacji masek.

Niemowlęta i dzieci poniżej 2 roku życia nie powinny nosić masek, ze względu na niebezpieczeństwo uduszenia.

 • Zamiast tego skup się na zapoznaniu dziecka z maskami, pozwalając mu zobaczyć, jak nosisz swoją, i bawiąc się z maskami w domu, na przykład bawiąc się w podglądanie.

2-4 lata: Wykorzystaj zabawę.

Przedszkolaki uczą się poprzez zabawę - i jest to również świetny sposób, aby pomóc im zaakceptować maski jako pozytywną, codzienną część życia.

 • Szukaj okazji do zabawy: Pokoloruj papierową maskę i dodaj do niej naklejki. Udekoruj maskę z tkaniny. Pozwól im wybrać maskę z ulubioną postacią lub motywem. Zrób maski dla swoich pluszowych zwierząt lub lalek.
 • Zwróć uwagę, jak wiele osób nosi maski i pokaż im ten zabawny materiał z ulubionymi postaciami noszącymi maski.

5-12 lat: Pomóż swojemu dziecku zrozumieć.

Zazwyczaj dzieci w wieku 5 lat i starsze nie chcą tylko, aby im mówić, co mają robić - chcą zrozumieć, dlaczego.

 • Zapoznając dziecko z maskami, porozmawiaj o tym, jak działa ciało i jak maski chronią nas przed zarazkami. Sprawdź wskazówki naszego pediatry rozwojowego dotyczące wyjaśniania dzieciom problemu koronawirusa.
 • Dzieci w wieku od 3 do 7 lat również uwielbiają być pomocnikami. Niech Twoje dziecko wie, że nosząc maseczkę, jest wielkim pomocnikiem dla swojej społeczności.

13-18 lat: Weryfikuj uczucia swojego dziecka.

Nastolatki chcą być niezależne. Chcą być rozumiani. I są na takim etapie rozwoju, że czują się niezwyciężeni.

 • Jeśli Twój nastolatek jest sfrustrowany noszeniem maski, zacznij od potwierdzenia jego uczuć: Niech wiedzą, że je słyszą i rozumieją, dlaczego są zirytowane. Gdy poczują się wysłuchani, łatwiej będzie Ci przypomnieć im, że wszyscy mamy obowiązek noszenia masek - dla ochrony własnej i innych.
 • Skorzystaj z okazji, aby wyjaśnić wszelkie błędne przekonania, które mogą się pojawić, takie jak "maski tak naprawdę nie pomagają", "to nie ma znaczenia, o ile jesteście w odległości 6 stóp od siebie" lub "nie ma znaczenia, czy zasłaniają mi nos, o ile zasłaniają mi usta".
 • Na koniec poproś nastolatka o pomoc w wymyśleniu sposobu na to, aby noszenie maski było dla niego trochę bardziej tolerowane, np. znalezienie maski z jego ulubioną drużyną sportową.

Jeśli Twoje dziecko ma potrzeby sensoryczne lub rozwojowe: Zwróć szczególną uwagę na komfort.

Zastanów się, czy istnieją elementy sensoryczne maski, które mogą być trudne dla Twojego dziecka.

 • Dla dzieci, które są wrażliwe na dotyk i dźwięk, maska z miękkiej tkaniny może być wygodniejsza niż maska papierowa, która ociera się i szeleści.
 • Jeśli dziecko nie lubi ucisku na uszy, poszukaj maski, którą można zawiązać za głową, lub przymocować pętle na uszy do opaski, czapki lub przedłużacza za pomocą klipsów lub guzików.
 • Jeśli Twoje dziecko jest wrażliwe na oddech w masce, zaproponuj mu wybór pachnącego balsamu do ust do stosowania wewnątrz maski i na górnej wardze. Starszym dzieciom można zaproponować twarde cukierki lub miętówki.
 • Jeśli skóra dziecka jest wrażliwa lub podrażniona w wyniku długotrwałego noszenia maski, porozmawiaj z lekarzem. Problematyczne miejsca to często mostek nosa i kości policzkowe. Lekarz dziecka może zalecić środki ochrony skóry lub inny sposób rozwiązania tego problemu.

Należy pamiętać, że maseczki nie zastąpią dystansu społecznego.

Przypominaj dziecku, aby trzymało się w odległości co najmniej sześciu stóp od każdego, kto nie jest członkiem waszego gospodarstwa domowego. Zapewnij dziecku dużo pochwał i pozytywnych wzmocnień, gdy będzie się przystosowywać do tego nowego aspektu codziennego życia.